0
Albania

Co wiedzieć przed wyjazdem do Albanii, pytania i odpowiedzi cz.1

Z roku na rok do Albanii przybywa turystów, a serce mi rośnie, gdy są to osoby z mojego polecenia i pomagam im zorganizować wyjazd. Przed każdą podróżą, szczególnie tą w nieznane, rodzą się pytania i z racji tego postanowiłam, że zbiorę je w jednym miejscu. Każdy kto jedzie do Albanii po raz pierwszy będzie mógł zawczasu zobaczyć, czy być może właśnie u mnie znajdzie ważne odpowiedzi.

Przyznam szczerze, że przy niektórych aż się uśmiałam, ale przecież nie ma głupich pytań, przekonajcie się sami:

1. Jaka jest tam waluta? Jaki jest przelicznik?

W Albanii walutą jest lek. Przed wyjazdem należy nasze złotówki wymienić na euro, a następnie dopiero po przyjeździe udać się do bankomatu i wymienić na leki. Wychodzi mniej więcej 3,50 PLN= 100 leków. Nie martwcie się, że po przyjedzie do kraju szukanie kantoru będzie pierwszym co zrobicie, na szczęście wiele restauracji, czy stacje paliwowe honorują również euro.

2. Czy są tam bankomaty?

Oczywiście, że są. Bez problemu znajdziecie je w większych miastach lub turystycznych miejscowościach. Akceptują karty VISA, Master Card, Maestro. W menu bankomatów poza językiem albańskim macie do wyboru angielski lub niemiecki. Bankomaty wypłacają w lekach upewnijcie się tylko, czy opłaca się Wam wypłacać gotówkę jeśli nie macie konta walutowego, dlatego że najpierw pieniądze przeliczane są na euro, a później na leki. Jeśli macie konto walutowe będzie tylko jedno przewalutowanie.

Uwaga! W bankomacie Raiffeisen naliczana jest opłata 700 lek, czyli ponad 5 euro i wypłaca on tylko w euro.

Polecam sprawdzony bankomat w centrum przy Credins Bank.

3. Ile mam wziąć pieniędzy?

Słyszę to za każdym razem, gdy ktoś wyjeżdża na wakacje do Albanii. Nie wiem co odpowiedzieć, czasem mam ochotę powiedzieć: weź tyle ile chcesz wydać, tak jest najprościej. Dlatego, że ja nie wiem czy Ty chcesz wypożyczyć auto, czy będziesz dużo zwiedzać. Czy dużo będziesz jeść w mieście i czy codziennie będziesz pić po 4 drinki. Nie wiem. Dlatego ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie.

Można zrozumieć się bez słów

4. W jakim języku się tam porozumieć?

Nie mogę powiedzieć, że zawsze i wszędzie po angielsku. Poza sezonem, albo w nieturystycznych miejscach to lokalni ludzie mówią w swoim ojczystym języku. Zdarza się że znają trochę rosyjskiego, włoskiego i greckiego. Za to język ciała to na pewno duże ułatwienie. Niesamowite jest to, że pomimo bariery językowej (serio mój albański jest na poziomie orzecha, bo w zeszłym roku to był w ogóle orzeszek) potrafię tak dobrze dogadywać się z mamą mojego chłopaka. Właśnie język ciała i to, że obie jesteśmy otwartymi osobami pozwala nam na nasze konwersacje, mniej lub bardziej ambitne. Dlatego nie martwcie się, zawsze się jakoś dogadacie. Zdarzy się rozgadany po angielsku kelner, który zaciekawi się tym skąd jesteście, jak podoba Wam się jego kraj, ale też i kasjerka w dojrzałym wieku, do której trzeba będzie mówić prostym językiem 😉

5. O której jedzie ten autobus?

Zdjęcie z dworca w Durrës

Tutaj sprawa się trochę komplikuje. W Albanii często rozkład jazdy jest orientacyjny (o ile w ogóle jest ;)) nie jest on dostępny w internecie. No jedynie, że w moim ebooku ;)) Najlepiej iść na dworzec (jeśli takowy się akurat znajduje, albo w miejsce z którego odjeżdża autobus. Zapytać lokalnych ludzi, lub kierowcy autobus. Autobusy często odjeżdżają gdy zapełnią się wszystkie miejsca siedzące. Wiem to wszystko brzmi bardzo abstrakcyjnie, ale taka jest Albania. Jest po prostu inaczej. Albo to pokochasz i poczujesz ten luz, albo będziesz się (niepotrzebnie) wkurzać.
Ale żeby nie było, aż tak strasznie że nie uda się wam nigdzie pojechać to prawie na każdym autobusie jest tabliczka z miejscem docelowym i godziną objazdu. Plus jest też taki, że stojąc na drodze, gdy pomachacie kierowcy gwarantuję, że się zatrzyma. Pod warunkiem, że będzie mieć wolne miejsce.

6. Dlaczego niektóre kobiety chodzą ubrane całe na czarno?

Otóż w Albanii żałoba po stracie kogoś bliskiego trwa nawet całe życie. Kobiety które straciły kogoś bardzo bliskiego np. męża lub syna od czasu ich śmierci porzucają kolorowe barwy na rzecz żałobnej czerni.

7. Dlaczego muszę wyrzucać papier do kosza?

W wielu krajach na Bałkanach (i nie tylko) obowiązuje zakaz wyrzucania papieru toaletowego do sedesu. Dla wielu osób jest to wielkie zaskoczenie, że po wykorzystaniu papieru mają go wyrzucić do kosza, a nie spłukać. Należy o tym pamiętać, że jesteśmy gośćmi w tym kraju i musimy dostosować się do panujących tam zasad. Ta reguła obowiązuje głównie dlatego, że system rur kanalizacyjnych jest bardzo wąski, ale też i dość prymitywny, ponieważ nie jest zaopatrzony w napowietrzanie, a co za tym idzie szybko tworzące się podciśnienie w połączeniu z rozmiękczającym się papierem mogłoby dać niezłą eksplozję. W hotelach, restauracjach o niedopuszczaniu się tego „strasznego” czynu przypominać Wam będą tabliczki w toaletach. Co dziwne za zasada nie obowiązuje wszędzie. W Sarandzie spotkałam się z tym wszędzie.

8. Czy wszyscy tam to muzułmanie?

Ogromny meczet w Tiranie

Prawdą jest, że przeważa tam islam, ale mało kto wie, że mimo to są to bektaszyci. Kim są? Wyznają Allaha, ale mogą pić alkohol, ich modlitwy odbywają się też na stojąco, kobiety nie mają nakazu chodzenia w burkach. Ale najważniejsze w Albańczykach to ich otwartość i tolerancja na wszystkie religie, nie jest ważne jak ma na imię Twój Bóg i w którego wierzysz. Jest wiele rodzin gdzie od strony ojca wyznają islam, za to od strony matki są chrześcijanami. Nie mają nic przeciwko mieszanym małżeństwom, jedynie że są rodziną bardzo tradycyjną.
To nie ma znaczenia w co wierzysz, ważne jest to jakim jesteś człowiekiem.
Podczas mojego pierwszego pobytu w Tiranie na jednej ulicy widziałam meczet, dalej kościół katolicki i jeszcze cerkiew, no i oczywiście gdzieś tam dalej stali Świadkowie Jehowy.

You Might Also Like

31 komentarzy

 • Reply
  Aleksandra Załęska
  21 września 2018 at 10:11

  Bardzo pożyteczne rady. Myślę, że niektóre pytania można by zadać przed wyjazdem do innych krajów. Zawsze wychodze z założenia, że zanim gdzieś się pojedzie, warto co nie co wiedzieć o tym kraju, na miejscu jest trochę łatwiej

  • Reply
   Kamomil
   3 października 2018 at 11:51

   Dokładnie tak 🙂 a pakiet tych pytań o Albanię pojawiał się dość często więc rozwiałam te wątpliwości 😉

 • Reply
  Magda
  21 września 2018 at 10:32

  Słyszałam bardzo różne opinie dlatego w przyszłym toku sama przetestuję 🙂

 • Reply
  Bookendorfina Izabela Pycio
  21 września 2018 at 13:54

  Kiedyś przejeżdżałam przez Albanię, spodobała mi się, wciąż planuję tam zajrzeć na dłużej. 🙂

  • Reply
   Kamomil
   3 października 2018 at 11:51

   Koniecznie! 🙂 Albania wciąga ♥️

 • Reply
  Anne 18
  21 września 2018 at 14:10

  Twój post do skarbnica wiedzy dla wszystkich wybierających się do Albanii.

  • Reply
   Kamomil
   3 października 2018 at 11:51

   Dziękuje bardzo ♥️♥️

 • Reply
  Magda
  21 września 2018 at 19:27

  Ale czad, waluta „leki” 😀 A ta sprawa z papierem toaletowym wydaje mi się conajmniej niehigieniczna. Skoro mają takie obwarowania, to powinni zapewnić wszędzie bidety.

  • Reply
   Kamomil
   3 października 2018 at 11:54

   Często w hotelach są bidnety, nie tylko w Albanii tak jest np: w Grecji, większości krajów bałkańskich, na Cyprze czy w Turcji.

 • Reply
  Karolina / Nasze Babelkowo
  21 września 2018 at 20:32

  Albania jest naszą kolejną wymarzoną destynacją po Chorwacji i Bośni, w których już byliśmy. Koniecznie musimy się tam wybrac – a ten wpis tylko mnie w tym utwierdza 🙂 Tylko te kosze pelne brudnego papieru toaletowego… – niezbyt kuszaca wizja 😉

  • Reply
   Kamomil
   3 października 2018 at 11:56

   Słyszałam, że nawet w Bośni tak jest ?
   Da się przywyczaić 😉
   Albania jest warta odwiedzenia, za to ja pierwszy raz w tym roku odwiedziłam Chorwację 🙂

 • Reply
  Adriana
  22 września 2018 at 09:09

  Dobre porady/informacje. Szkoda, że ludzie rzadko zadają sobie trud dowiedzenia się więcej o kraju, do którego jadą. Przykład – nieszczęsny papier toaletowy. Ta zasada obowiązuje w wielu krajach a jeśli się o tym nie wie, to się jej nie respektuje – i katastrofa gotowa. Kiedyś wyobraziłam sobie, że w krajach, których to dotyczy na lotniskach wiszą wielkie bannery z napisem „Turysto, pamiętaj! W tym kraju zużyty papier toaletowy wyrzucamy do kosza!” – wyglądałoby to śmiesznie, ale może trochę by pomogło… 😉

  • Reply
   Kamomil
   3 października 2018 at 11:56

   Dokładnie tak, zabawne ale dobre rozwiązanie 😉

 • Reply
  JA i moje urwisy
  24 września 2018 at 14:30

  Chętnie zapoznajemy się z każdym opisem i nie możemy się doczekać aby zobaczyć ten kraj.

  P.S. Napisałam maila może być w spamie :/

  • Reply
   Kamomil
   25 września 2018 at 22:39

   Tak faktycznie, dopiero tera zobaczyłam. Odpisałam już :))
   Pozdrawiam i bardzo się cieszę 🙂

 • Reply
  ladymamma.pl
  1 października 2018 at 10:34

  Albania jakoś nigdy nie była na mojej liście krajów do odwiedzenia. Ale zaczynam się coraz bardziej przekonywać… 🙂

  • Reply
   Kamomil
   2 października 2018 at 13:23

   Wpadaj częściej, wtedy w ogóle Cię przekonam i wypijemy razem kawę w Albani 🙂

 • Reply
  TosiMama
  1 października 2018 at 10:58

  Coraz więcej osób wybiera ten kierunek. Patrząc na zdjęcia, wcale im się nie dziwię!

  • Reply
   Kamomil
   2 października 2018 at 13:22

   Polecam całym sercem 🙂

 • Reply
  toukie
  1 października 2018 at 12:15

  Wspaniały blog. Właśnie coś takiego poszukiwałam od dawna. W tym roku byłam na wakacjach we Włoszech. Z chłopakiem bardzo polubiliśmy podróżowanie na własną rękę – nie z biurem podróży i rezydentem. Taki rodzaj wakacji niesie za sobą też kilka problemów – dogadanie się, odnalezienie, zdobycie wszelkich informacji. Tego typu post bardzo przydał nam się podczas podróży z Włoch na Wezuwiusz. Dzięki wskazówkom znajdującym się na innym blogu udało nam się tam dotrzeć i wrócić bezpiecznie do domu ? od tego czasu szukałam bloga o podobnej tematyce i ogromnie się cieszę, że tu trafiłam! Jeżeli będziemy jechać do Albanii, to na pewno wrócę do tego posta i jeszcze raz przeczytam. Nie miałam pojęcia jaka jest waluta w tym kraju 🙂

  Gorąco pozdrawiam!

  • Reply
   Kamomil
   2 października 2018 at 13:22

   Bardzo mi miło, że Ci się podoba, mam nadzieję że tu wrócisz bo Albanii będzie jeszcze więcej 🙂

 • Reply
  Dominika polsko-greckoLuckyinWorld
  1 października 2018 at 12:51

  Bardzo wyraźnie zarysowałaś w tym wpisie obraz Albani. Chętnie zatem się tam wybiorę 🙂

  • Reply
   Kamomil
   2 października 2018 at 13:21

   czekaj na więcej! :))

 • Reply
  Aleksandra Załęska
  1 października 2018 at 13:22

  Wiele osób chwali Albanię, muszę pomyśleć o tym kierunku wyjazdu jak będę planować wakacje

  • Reply
   Kamomil
   2 października 2018 at 13:20

   Chętnie pomogę zorganizować wyjazd :))

 • Reply
  Ja Zwykła Matkaa Klaudia
  13 października 2018 at 09:13

  Albania jest trochę egzotyczna i to mi się w niej podoba. Z twojego przekazu wynika że chyba tam żyje się wolniej? Zazdroszczę tego klimatu, choć my tj. Moja rodzina również staramy się celebrować czas. Dziękuję za bardzo pożyteczne rady.

  • Reply
   Kamomil
   18 października 2018 at 02:03

   Zdecydowanie tak, tam czas płynie inaczej, bez podśmiechu 🙂

 • Reply
  CZEŚĆ
  13 sierpnia 2019 at 03:33

  Byłem widziałem i, zakochalem się w ??. Była Saranda potem Vlora i w tym roku ponownie Vlora bo czuję niedosyt tego miasta. A za rok samochodem ale to inna bajka bo połączony wypad Macedonia i Albania. Polecam dla smakoszy owoców morza. To chyba najtańsze państwo gdzie można się najeść do syta nie rujnując się finansowo. Pozdrawiam

  • Reply
   Kamomil
   13 sierpnia 2019 at 06:29

   Jak ja lubię takie komentarze 🙂 bardzo się cieszę, że Albania podbiła Twoje serce. Dokładnie ta świeżość produktów w bardzo dobrych cenach, bardzo to cenie 🙂
   Pomysł na zwiedzanie Macedonii i Albanii autem jak najbardziej trafny.
   Również pozdrawiam i może do zobaczenia gdzieś na trasie 🙂

Leave a Reply