Grecja

Korfu- Kerkira, czyli Grecja inna niż ta którą znacie.

Kofru, grecka wyspa znajdująca się na tuż przy Albanii otoczona Morzem Jońskim. Będąc tam pierwszy raz muszę przyznać, że nie czułam się jak w typowej Grecji którą znam z opowiadań i zdjęć, czy z poprzedniej wizyty na Krecie, a to dlatego, że architektura tej wyspy jest pełna wpływów włoskiego renesansu i baroku.

Trochę historii

Kerkyra przez większość czasu należała do Grecji, z wyjątkiem połowy XIV aż do XVIII wieku, kiedy została przejęta przez rządy Republiki Weneckiej. Natomiast gdy Napoleon podbił Wenecję, Korfu zostało dołączone do Francji, nawet przez chwilę było pod rządami rosyjskimi i brytyjskimi, ale za to Ci ostatni przyczynili się do utworzenia Akademii Jońskiej. Korfu było ośrodkiem gdzie prężnie rozwijała się sztuka i literatura. W czasach II Wojny Światowej była pod zaborem włoskim, a następnie niemieckim. Po czasach wojny w latach 1948 i 1953 miały miejsce tutaj olbrzymie trzęsienia ziemi. Od lat’60 Korfu stało się kierunkiem turystycznym i tak zostało do dziś.

Co tu zobaczyć?

Stolicą wysypy jest Kerkira to właśnie na niej najbardziej się skupię.

Stare Miasto

To miejsce gdzie możecie pobłądzić wśród wąskich, malowniczych uliczek. Nad głowami będzie rozwieszone pranie, domy ustrojone kolorowymi kwiatami. Jest to najstarsza część miasta, przedzielna dwoma twierdzami: Stara Forteca- Neo Frourio oraz od zachodniej strony Nowa Forteca- Paleo Frourio. 

Plac Spianada

Bardzo kolorowa część miasta, pełna zieleni i przestrzeni do spacerowania. Przechadzając się tym placem napotkacie się na Rotundę Maitlanda oraz Pominik Ioannisa Kapodistriasa, a na samym końcu Placu znajduje Muzeum Sztuki Azjatyckiej i tuż przed nim Plac św. Michała i Jerzego.

Budowla przy Placu jest stylizowana na Partenon z Akropolu. W Muzeum znajduje się mnóstwo eksponatów z Dalekiego Wschodu w tym chińska porcelana, stroje samurajów, dzieła pochodzące z Pakistanu, Indii, czy Kambodży.

Mons Repos

Jest to rezydencja otoczona morzem, gdzie dawno temu królewska rodzina spędziła tam wakacje, można wejść do środka by zobaczyć wystawę pozostawionych eksponatów i znalezisk archeologicznych.Widać stamtąd Starą Twierdzę, do której koniecznie trzeba się udać.

Stara Twierdza

Jest to imponująca swoją wielkością forteca, otoczona murami i bastionami z elementami pięknej zieleni. Została zbudowana przez Wenecjan. W czasach współczesnych oczywiście zmieniła swoją rolę i ludzie nie martwią się już o najazd Turków. Dziś pełni element turystyczny, ale w środku znajdują się różne instytucje, Szkoła Muzyczna oraz kawiarnie. Swoją kolorową barwą przykuwa uwagę wieża zegarowa. W najwyższym punkcie znajduje się latarnia morska i ogromny krzyż.

Kościół św. Jerzego.

Weneckie Uliczki 

Nowa Twierdza

Znajduje się na szczycie kamiennego muru, na wzgórzu Agios Markos, czyli św. Marka, po drugiej stronie miasta. Zbudowana przez Wenecjan po kolejnym najeździe Turków. Rozpościera się z niej panorama na miasto, w słoneczny dzień jest przepięknie. Odpoczynek znajdziecie pod drzewem oliwnym lub w kawiarniach pod twierdzą.

Klasztor Vlacherna

Ten urokliwy monastyr jest wizytówka wyspy, zobaczycie go na wielu pocztówkach z Korfu. W sezonie raczej nie doznacie tu spokoju do modlitwy i ciężko będzie zrobić zdjęcie bez towarzyszy w kadrze, ale na pewno poczujecie klimat tego miejsca. Jest tu sklepik z pamiątkami, gdzie możecie kupić min. ręcznie robione bransoletki.

Często przyjeżdzają tu młode pary na sesje ślubną, trzeba przyznać że sceneria tego miejsca jest naprawdę bajeczna. Atrakcją tego miejsca jest to, że nad Waszymi głowami latać będą samoloty, ponieważ półwysep Kanoni na którym znajduje się klasztor jest blisko lotniska.

Kolejną atrakcją jest Mysia Wyspa-Pontikoniss co z Greckiego oznacza własnie mysz, ponieważ  wyspa z lotu ptaka przypomina tego gryzonia ;). Tam również znajduje się stary Monastry, jest mniej tłocznie i można usiąść na brzegu wyspy wpatrując się w morze i słuchając cykad. Na wyspę można popłynąć łódką za kilka euro.

Kościół Agios Spiridonas  

XVI- wieczna świątynia z przepiękną wieżą i dzwonnicą. Wewnątrz znajdują się relikwia św. Spirydona, czyli patrona Korfu. Kilka razu do roku odbywa się wystawienie relikwi, a dokładniej mówiąc zabalsamowanych zwłok. Następuje też zwyczaj zmienia butów świętego. Podobno zdarza się tak, że na butach widoczne są ślady użytkowania, które świadczą o wędrówkach Spirydona po wyspie. Mieszkańcy wyspy wierzą w jego boską moc i jego pomoc w życiowych tragediach.

Katedra Spiliotissis 

XVI-wieczna cerkiew prawosławna, kryjąca w swoim wnętrzu przepiękne ikony świętych oraz relikwie cesarzowej Teodory z IX w. W pobliżu znajduje się wiele kawiarni i restauracji oraz Muzeum Solomosa, czyli greckiego poety, autora hymnu narodowego.

Spacerując ulicami miasta znajdziecie wiele pięknych kościołów i ciekawych architektonicznie weneckich budowli.

Gdy zgłodniejecie nie zapomnijcie o jedzeniu. Łasuchom polecam słodkości: baklave, czy keik portokali- tradycyjne ciasto pomarańczowe i do tego greckie frappe.

You Might Also Like

49 komentarzy

  • Reply
    travelover
    15 lutego 2018 at 15:44

    Ale ładne zdjęcia! 🙂 Stolicę tej uroczej greckiej wyspy zwiedzałam na skuterku 🙂 Super opcja na Korfu 🙂

    • Reply
      kamilabrzozowska95@gmail.com
      19 lutego 2018 at 00:00

      Opcja zwiedzania na skuterze jest świetna i Korfu idealnie się do tego nadaje 😉 to musiało być fajne przeżycie 🙂

  • Reply
    Bernardeta
    18 lutego 2018 at 09:46

    Woooow, od dziecka marzę o tym, by tam pojechać, a teraz o podróży poślubnej tam. Twoje cudowne foto i opisy tylko jeszcze bardziej pobudziły te myśli.

  • Reply
    Helena
    18 lutego 2018 at 09:48

    Piękne ujęcia. <3
    Jestem zakochana w Grecji i nie raz miałam możliwość jej zobaczenia. Dzięki Twojemu wpisowi znów mam ochotę się pojawić w tym cudownym kraju. 😛

  • Reply
    Emikol
    18 lutego 2018 at 10:20

    Przepiękne zdjęcia! Aż przykro teraz patrzeć za okno 😉

  • Reply
    Lila
    18 lutego 2018 at 11:02

    Ładne widoki!

  • Reply
    Aleksandra
    19 lutego 2018 at 10:25

    Piękne miejsce. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że jest tam aż tyle cudownych miejsc do odwiedzenia. Teraz chętnie bym się tam znalazła.

  • Reply
    Angelika F
    19 lutego 2018 at 10:41

    Nie znam nikogo, kto by nie chciał pojechać do Grecji, magiczny i piękny kraj, a jedzenie fantastyczne:)

  • Reply
    Bookendorfina Izabela Pycio
    26 lutego 2018 at 08:57

    Uwielbiam spacery takimi wąskimi uliczkami, ze stopniami, doniczkami, czasem ławeczką, i jeszcze ślady dawnej przeszłości. <3

  • Reply
    Michał
    27 lutego 2018 at 05:28

    Wspaniała relacja! Dziękuję za piękne zdjęcia!

  • Reply
    Klaudia
    27 lutego 2018 at 12:08

    Kocham Grecję, chociaż na Korfu jeszcze nie byłam. Ale po Twojej relacji widzę, że muszę zacząć szukać biletów w tym kierunku 🙂 Pozdrawiam

    http://www.kobiecaintuicja.wordpress.com

  • Reply
    Trendy Mama
    27 lutego 2018 at 19:03

    Zdjęcia i widoki zapierające dech w piersiach! Wspaniale byłoby odwiedzić kolebkę europejskiej kultury! To z Grecji przecież wywodzą się najpopularniejsze mity!

  • Reply
    Bookendorfina Izabela Pycio
    27 lutego 2018 at 19:10

    Znów tu wróciłam skuszona pamięcią o pięknych fotografiach, zwróceniem uwagi na szczegóły, które także i ja bym dostrzegła. 🙂

  • Reply
    Karolina / Nasze Bąbelkowo
    27 lutego 2018 at 20:08

    Piękne, bardzo malownicze miejsce – a najbardziej podobają mi się te urokliwe uliczki i mniej uczęszczane zakamarki 🙂

  • Reply
    Magda M. blog
    28 lutego 2018 at 10:18

    Ah, jak bardzo mi się tam podoba! W Grecji jeszcze nie byłam, ale na pewno to zmienię!

  • Reply
    Ania
    4 marca 2018 at 15:39

    Wiele różnych opinii słyszałam na temat Korfu i to prawda jak się samemu nie pojedzie to się dalej nie będzie wiedziało jak jest w danym miejscu. Fajnie pokazałaś i myślę że skuszę się na wakacje na Korfu 🙂

  • Reply
    SmileyProject
    11 marca 2018 at 11:17

    Oh! Przepiękne miejsce 🙂 Też muszę tam pojechać 😀

  • Reply
    Kamil
    26 kwietnia 2018 at 09:07

    Grecja jest tak piękna i równocześnie tak różnorodna że życia by chyba zabrakło żeby całą dogłębnie zwiedzić :D. Póki co Korfu zaczęło mnie kusić jako opcja na najbliższe wakacje 😛

  • Reply
    Monika | Podróżowisko.pl
    26 kwietnia 2018 at 09:20

    Grecja kontynentalna aż tak bardzo mnie nie zachwyciła, ale wyspy to już zupełnie inna bajka! Do tej pory miałam okazję odwiedzić Santorini i Kretę, Korfu wciąż przede mną. Patrząc na te zdjęcia wiem już, że Kerkira przypadnie mi do gustu 🙂 Pięknie tam, jest klimat!

  • Reply
    swiat karinki
    26 kwietnia 2018 at 22:08

    Mi się nawet taka grecja podoba

  • Reply
    Gosia
    5 lipca 2018 at 10:45

    Kiedyś spoglądałam na Korfu z wybrzeża Albanii będąc gdzieś w okolicach Ksamilu i pomyśłam kiedyś trzeba się tam wybrać. Twój tekst na pewno zbliża mnie do tej decyzji.

  • Reply
    Kasia
    5 lipca 2018 at 10:56

    Pięknie tam jest! Jeszcze tam nie byliśmy.

  • Reply
    Ola
    5 lipca 2018 at 15:09

    Chyba już wiem, gdzie wybiorę się w przyszłym roku na urlop

  • Reply
    Monika | Podróżowisko.pl
    5 lipca 2018 at 22:53

    Ale tam klimatycznie! Chwilowo nie mam zaplanowanych żadnych wyjazdów, ale Korfu zaczyna mnie kusić… Chyba rozejrzę się za jakimś last minute, żeby zobaczyć te miejsca na własne oczy. Tak przy okazji – świetne zdjęcia, przyciągają wzrok!

  • Reply
    PrzemoTeam
    16 lipca 2018 at 11:54

    Widoki ładne. Może kiedy się tam wybiorę choć może to być mało realne z uwagi na moje podróżnicze przyzwyczajenia.

    • Reply
      Kamomil
      17 lipca 2018 at 19:37

      Co masz na myśli przez te przyzwyczajenia? 😀 Zaintrygowało mnie to 😉

  • Reply
    Razem w górach
    16 lipca 2018 at 12:29

    Pięknie tam! Wąskie uliczki i architektura Korfu zachwycają i chce się tam jechać. Lubimy takie miejsca z historią 🙂

    • Reply
      Kamomil
      17 lipca 2018 at 19:36

      Polecam! Tym bardziej, że ceny biletów są bardzo kuszące ;))

  • Reply
    Edyta | SimplyHappy
    16 lipca 2018 at 21:38

    Pięknie tam! My planujemy Grecję na wrzesień, z tym że nie mamy konkretnego miejsca w planie. Jak to u nas zwykle bywa, wyjdzie w praniu 😀

    • Reply
      Kamomil
      17 lipca 2018 at 19:32

      To świetnie! :))
      Polecam greckie wyspy 😉

  • Reply
    Bookendorfina Izabela Pycio
    2 października 2018 at 06:25

    I jak tu się nie zachwycać, chętnie przeniosłabym się w takie klimaty na dłużej. 🙂

    • Reply
      Kamomil
      2 października 2018 at 13:20

      Ojj tam, a gdy jest słońce to już w ogóle <3

  • Reply
    ragus
    13 października 2018 at 09:05

    Nie byłem jeszcze na tej wyspie, ale wielu znajomych ją odwiedziło i byli bardzo zadowoleni. Ja planuje wybrać się tam w przyszłym roku.

    • Reply
      Kamomil
      18 października 2018 at 01:57

      Ja bardzo polecam, jeśli się zdecujesz daj znać, będę czekać na relacje 🙂

  • Reply
    Jackie Dubb
    15 listopada 2018 at 10:43

    Piękne zdjęcia, dzięki Tobie już wiem jaki kierunek obrać na majowe urodziny:) dziękuję:)

    • Reply
      Kamomil
      17 listopada 2018 at 23:53

      Oj bardzo się cieszę, w razie jakichkolwiek pytań pisz śmiało 🙂

  • Reply
    Amira
    27 marca 2019 at 23:32

    Przepiękne zdjęcia, dla tego widoku można zmierzyć się z lękiem wysokości:-) Bardzo fajny wpis.