0
Refleksje

Dokąd zmierza XXI, czyli moje refleksje podczas wieczornego zmęczenia i rozmysleń bez łóżka.

 

Odkąd powiedziałam sobie, że żyje na ponad 100%- nie próżnuje! Jestem cały czas w ruchu, w podróży i na nogach. Nie narzekam, a wręcz się cieszę.

Gdy kilka dni temu wróciłam z Holandii, wieszałam pranie o 1 w nocy, by mieć czyste ubrania na kolejną podróż, zdałam sobie sprawę, że już jest tak późno i chcę do łózka, ale zaraz…
– gdzie jest moje łóżko? Niby pytanie abstrakcyjne, ale mi ono dało do myślenia, bo w moim pokoju mieszka teraz mój brat i mojego łóżka tam nie ma, z akademika się już wyprowadziłam, a kiedyś tam było „moje łóżko”, stare, na cienkim materacu, ale mimo to wygodne. Wiec pytam siebie dalej, gdzie jest moje łóżko, gdzie mój kąt?
No i wyszło, że na tą chwilę jest wszędzie tam gdzie ja jestem i chcę by było. Za chwilę będę spać u chłopaka, trochę w pociągu, albo u prababci, u dziadka,czy u przyjaciółki. Warunek jest jeden- uwielbiam spać od brzegu. Chociaż kiedyś to było inaczej, uwielbiałam spać przy ścianie, ale może dlatego ze się tak kręciłam i bałam się, ze spadnę z łózka.

W ostatnim czasie widzę jak bardzo się zmieniłam i nie chodzi tylko o wybór strony łóżka, ale o moją odwagę, samodzielność i podejście do życia. Widzę też jak wiele zmieniło się wokół mnie, jak zmieniło się podejście ludzi do rzeczy które nas otaczają i przed jakimi wyborami i udogodnieniami stoi dla nas XXI wiek. Wszystkiego jest tak dużo, niby ma być szybciej i łatwiej, ale czy tak jest? Nie zawsze. Właśnie z takimi myślami walczyłam jednej z nocy i przypomniało mi się to:
Gdy byłam na kongresie w Warszawie jedna z prelegentek powiedziała, że za chwilę będzie 10-lecie powstania pierwszego smartfona. Inteligentnego urządzenia w którym mamy aparat, telefon, kalkulator, kompas, mini play station, można by tak wymieniać i wymieniać. Wszystko powstało dla nas, z korzyścią w jednym urządzeniu i tak wiele. Ma to swoją drugą stronę medalu. Zuzanna powiedziała, że to urządzenie zmieniło tak nasz świat i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Czy pomyślelibyście, jakieś 10 lat temu, że prawie za każdym razem gdy będziecie szli do ubikacji będziecie brać ze sobą telefon? W niektórych państwach w toaletach zainstalowane są półeczki na smartfona, no dobra teraz przyznać się komu wpadł kiedyś telefon do sedesu. Ja podniosłabym rękę, telefon wyszedł z tego cało, ja cała zestresowana i zła, bo zarabiałam na niego całe wakacje. Dobra jedziemy dalej z tą technologią. W niektórych dużych miastach oprócz standardowej sygnalizacji świetlnej dla pieszych zainstalowano laserową linie na chodniku, by znajdowała się na linii wzorku pieszego z telefonem, teraz już mało kto patrzy przed siebie. Na świecie można też zobaczyć znaki drogowe „Uwaga piesi z telefonem” czy świat zwariował!?

Brakuje Ci drugiej osoby? Seksu? Chcesz zabić nudę? Nic prostszego, zainstaluj aplikację na telefon, palcem w prawo, lewo i na pewno znajdziesz to czego szukasz.

Lubisz sportowców, z niebieskimi oczami, co potrafią gotować, albo masz inne wymagania? Nie przejmuj się, znajdziesz swój ideał- „Zaadoptuj sobie faceta” aplikacja w której znajdziesz faceta marzeń, wpisujesz jaki chcesz by był, minuta i masz! Szybsze niż zakupy, a właśnie, bo teraz nawet zakupy spożywcze możesz zrobić przez Internet! Ciekawe, czy na 5 piętro do domu podrzucą, czy jednak trzeba się ubrać buty i niestety po nie zejść…

Chcesz nauczyć się japońskiego, duńskiego albo… właściwie to każdego języka możesz się nauczyć. Ściągasz aplikację na telefon i masz! Nawet codziennie będzie Ci się przypominać, ale ty „za 5-tym razem” i tak wybierzesz facebooka, czy oglądanie głupich obrazków.

Kurczę mamy tak wiele, a tego nie widzimy. To wszystko traci wartość. Kiedyś ludzie oddali by tak wiele by mieć tyle co my. Czytałam kiedyś książkę „Kraj, gdzie nigdy się nie umiera”, gdzie młoda dziewczynka wykradała swojej mamie biżuterię, by nauczycielka podarowała jej w zamian książkę z baśniami. Dostała ją, czytała po kryjomu, a gdy matka zorientowała się, że jej biżuteria zniknęła, uderzyła córkę tak mocno, że ta omal nie zemdlała. Straszne co?

Kiedyś ludzie mieli proste marzenia, a teraz gdy my to wszystko mamy nie potrafimy z tego korzystać. Ile razy ktoś miał marzenie by grać na gitarze, czy na fortepianie, a posiadanie tej rzeczy było tak odległe jak lot na księżyc, a w ilu domach leży stary zakurzony instrument…

Kiedyś wyczynem było to by odwiedzić duże miasto np. Poznań czy Warszawę i przejażdżka szklana windą, czy ruchomymi schodami w galerii handlowej.

Gdy byłam mała, pamiętam jak bawiłam się do wieczora na podwórku w chowanego, prowadziłam cukiernie z pączkami z piasku, budowałam domy dla figurek z Kinder Niespodzianek, na I Komunię Świętą dostałam biały zegarek, a każde dziecko nie mogło doczekać się roweru. Co teraz dostają dzieci? O czym marzą? Wszystko zamyka się do tabletu, czy smartfona. Ale nie mówię, że każde dziecko chcę tylko pokazać, gdzie zmierza świat, ta cała technologia, to ułatwianie życia i kontaktów. Dzieci wolą siedzieć w domu, przed komputerem, pochłonięte grami komputerowymi czy zapatrzone w swój telefon.

Nasze telefony stały się naszą czarną puszką. Naszą skrytą tajemnicą. Świetnie przedstawia to film, którym miałam okazję zobaczyć na letnim kinie na dziedzińcu Poznania pt. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Paczka przyjaciół podczas wspólnej kolacji gra w grę, która polega na tym, że każdy z nich odkłada telefon na środek stołu i za każdym razem gdy dostaje sms, czyta go na głos, a gdy dzwoni telefon odbiera i przełącza na głośnik. Odważylibyście się zagrać w coś takiego ze znajomymi i drugimi połówkami?
Jestem ciekawa, piszcie w komentarzach. Ja mówię: WCHODZĘ W TO!

Musicie mi wybaczyć i być cierpliwymi, wiem że wpis mało podróżniczy, ale jestem ciągle w „trasie” w ostatnim czasie były Czechy, obrona mojej pracy licencjackiej, wyjazd do rodziny i Holandia. Za kilka dni przenoszę się na wschodni kraniec Polski do mojej kochanej prababci.

 

P.S
To co ja napisałam, to tylko mój punkt widzenia. Każdy ma inny i ma do tego prawo. Jeśli macie ochotę powiedzieć coś na ten temat to zapraszam do dyskusji w komentarzach.

bloooog

You Might Also Like

22 komentarze

 • Reply
  ~Daria | bezgrzesznarozpusta.pl
  24 lipca 2017 at 14:15

  Bardzo głębokie rozmyślania przed snem, pozdrawiam gorąco ❤️

 • Reply
  ~Paulina
  24 lipca 2017 at 14:52

  Co do filmu ,,Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to jest świetny. Co do smartfonów i naszych pragnień to jak jadę metrem łapię się na tym, że nikt na siebie nie patrzy, każdy ma głowę w swoim telefonie. Nie widzimy się, mijamy. Na spotkaniach zamiast rozmów, sprawdzanie fb. To smutne, dlatego myślę, że weekendy bez telefonów i podróże dla przeżyć niż dla zdjęć powinny stać się nowymi rytuałami.
  Dobrej kolejnej podróży 🙂

 • Reply
  ~Klaudia Mróz
  25 lipca 2017 at 01:40

  Bardzo podoba mi się Twoja refleksja – masz dużo w niej racji, więcej takich postów! 😀

  • Reply
   Kamila B
   31 lipca 2017 at 10:52

   Może kiedyś jeszcze coś zamieszczę w takim stylu, to co obserwuje w naszych czasach zainspirowało mnie do wpisu, a niestety coraz więcej dzieje się nie dobrego w naszych czasach…

 • Reply
  Pani Od Bani
  3 marca 2018 at 09:04

  Świetny tekst. Ludzie mają teraz problem – mamy nowe uzależnienie, właśnie od smartfona. Sama się na tym złapałam, gdy w czasie pracy zwrócono mi uwagę, że zbyt dużo korzystam z telefonu. I wtedy zapaliła mi się czerwona lampka. Postanowiłam zrobić mały detoks, rzadziej korzystać z Facebook’a i innych. Jest ciężko, ale daję radę 😉

 • Reply
  Bookendorfina Izabela Pycio
  3 marca 2018 at 12:39

  Zawsze ceniłam w sobie to, że nie zastygałam w miejscu, wciąż coś zmieniałam w swoim życiu, poszukiwałam nowych doznań, eksplorowałam świat, a to wszystko sprawiała, że i moje spojrzenie na wszystko ulegało pogłębieniu. 🙂

 • Reply
  Ania / Do herbaty i nie tylko
  4 marca 2018 at 10:20

  Refleksja potrzebna i sama przez to zaczęłam się zastanawiać dokąd zmierza moje życie.

 • Reply
  Lila
  4 marca 2018 at 10:33

  Mogę spokojnie zagrać w grę jak na filmie. I tak nikt nie zadzwoni lol

 • Reply
  Monika
  4 marca 2018 at 10:34

  A ja jestem bardzo ciekawa co będzie za 10 lat 😉 Jaką nową, wciągającą „zabawkę” zafunduje nam świat? 😉

 • Reply
  Karolina M
  4 marca 2018 at 10:43

  Świetny post. Mam bardzo podobne zdanie do Twojego. Obecnie większość z nas ciągle pędzi, a niestety część z nich nie wie, gdzie jest meta tego biegu.Dodatkowo jesteśmy stale atakowanie przez nowe technologie, aplikacje, które kradną wolny czas. Mamy tyle możliwości, świat stoi otworem. Życie mamy tylko jedno, powinniśmy je przeżyć w 100%!
  Pozdrawiam,
  https://buszujwkuchni.com

 • Reply
  Monika
  12 marca 2018 at 13:29

  Czasem mysle ze spelnia sie najgorsze przepowiednie ale nadchodzi wiosna i moj optymizm wraca. Mysle ze nie bedzie tak zle 😉

 • Reply
  Holly
  12 marca 2018 at 16:33

  Z wiekiem dojrzewamy i izolujemy się od szaleństw tego świata.

 • Reply
  krystynabozenna
  19 kwietnia 2018 at 14:40

  Pożyjemy , zobaczymy , jak na razie jak powiedział mądry człowiek, żaden z wynalazków człowieka nie dał mu ani szczęścia ani zdrowia 😉

 • Reply
  Ania
  19 kwietnia 2018 at 15:30

  Świetny tekst. Co do filmu, myślę, że wchodzę w to 🙂

 • Reply
  Bookendorfina Izabela Pycio
  24 kwietnia 2018 at 08:41

  W młodości bardzo ceniłam sobie moją wysoką aktywność, nosiło mnie po świecie w poszukiwaniu wrażeń czytelniczych, sporo inwestowałam w różne kierunki nauki, uprawiałam sport, a teraz z kolei przyjemność sprawia mi spokojne cieszenie się codziennością. 🙂

 • Reply
  Holly
  24 kwietnia 2018 at 09:25

  Korzystam dość intensywnie z telefonu, Ale przeraża mnie to, że inni są od niego uzależnieni.

Leave a Reply